Як дістатися до Кам’янець-Подільського з Києва
Автомобілем. Мій улюблений формат. Їдемо зазвичай з Києва через Житомир, Чуднів, Любар, Старокостянтинів, Хмельницький, Ярмолинці, Дунаївці, Кам’янець-Подільський. Відстань – 420 км., Час в дорозі 6 годин з невеликими зупинками. Дорога цілком проїзна.
Автобус. – йде з Києва, з Московського автовокзалу, час у дорозі – від 7 до 9 годин, фірм перевізників багато, ціни від 200 грн., Квитки на автобус в Кам’янець-Подільський краще шукати і купувати на Busfor.
Потяг. З Києва ходить такі поїзди: №769, 139 Київ-Кам’янець-Подільський та №117 Київ-Чернівці. Час в дорозі 7-8 годин. Ціна 100-200 грн., Недолік – не дуже зручний час прибуття пізно вночі або дуже рано вранці, а також всі відомі принади наших поїздів. Купити можна на сайті Укрзалізниці http://www.uz.gov.ua/
Що подивитися. Міські пам’ятки Кам’янець-Подільського
За окрему поїздку в Кам’янець-Подільський говорять майже три десятка пам’яток, не менше двадцяти з яких гідні вашої уваги, включаючи фортецю, яка включена до переліку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. За спеціальну поїздку вихідного дня десятки природних пам’яток в околицях в межах національного заповідника Подільські Товтри. «Проти» тільки не найкраща в Україні, але прохідна дорога і кілька дуже поганих доріг в околицях. У будь-якому випадку, Кам’янець – 100 відсотків заточене під туристів місце, якому варто присвятити не менш двох осінніх днів.
Стара Фортеця
Cпорудження добре збережене і навіть трохи «покращене» в наші дні. Одна з найкрасивіших фортець України і Східної Європи. Знаходиться на в’їзді в місто і є головним міським місцем проведення фестивалів і свят, проводяться навіть нічні екскурсії-шоу. З фортеці тікав небезисветсний персонаж Устим Кармелюк, в честь нього тепер названа одна з веж (раніше Папська). За історичними подробицями варто звернутися до місцевих гідів, которе водяться у великій кількості в Кам’янці.
Координати: 48 ° 40’23.2”N, 26 ° 33’47.92”E
Адреса: вул. Замкова, 1
Замковий (Турецький) міст
Саме цей міст з’єднує Стару фортецю з містом, побудований над каньйоном річки Смотрич, яка відокремлює міцністю від міста. Побудований з каменю і спочатку був арочним, після захоплення Кам’янця турками міст був перебудований і отримав ім’я Турецький.
Координати: 48 ° 40’23.88”N, 26 ° 33’59.76”E
Міські ворота
Ворота закривають в’їзд в місто через Замковий (Турецький) міст з боку фортеці. У колишній каземат-лабораторії, яка знаходилася з протилежного боку воріт, зараз знаходиться кафе «Під брамою» Місце туристичне і обідати там не рекомендую, а ось на оглядовий майданчик над кафе піднятися варто. З неї відкривається класичний вид на фортецю. Вище воріт розташувався ще один кріпак об’єкт – Вірменський бастіон.
Кушнірська вежа
Також входить в комплекс фортифікаційних споруд фортеці і по суті це продовження комплексу Польської брами – одного з трьох в’їздів в Старе місто. Будували вежу на гроші Стефана Баторія – польського короля і вона отримала його ім’я. Пізніше в 17 столітті вежу ремнтіровала бригада кушнірів і її стали називати Кушнірською.
Польські ворота
Покинута пам’ятка, яку не можна пропустити так як вона знаходиться на шляху до Турецькому у бастіону і Кушнірською вежі. Місце навколо досить відро і запущене, місцеві не дуже шанують своє місто.
Турецький бастіон
Адреса: пл. Російський ринок, 1
Частина укріплень комплексу Старої фортеці, знаходиться в комплексі пам’яток таких як Кушнірська вежа, Польська брама. Ці укріплення були дороблені турками, звідси і назва. На сьогодні бастіон також має досить занедбаний вигляд.
Новопланівський міст
дреса: Вул. Троїцька
Цей міст з’єднує Старе місто з тією його частиною яка будувалася по так званому Новому плану ще в 19 столітті. З моста відкривається дуже крутий вигляд на вежі і стіни фортеці Кам’янець-Подільського і каньйон річки Смотрич.
Ландшафтний парк «Під Орлом»
Адреса: вул.Князя Каріатовічей
Його видно з Новопланівського моста і розбитий парк був одночасно із закладкою моста. Фігурки оленів на пагорбах, містки, фонтани.
Костел Петра і Павла
Адреса: ул.Татарская, 20
Координати: 48 ° 40’35.87”N, 26 ° 34’18.88”E
Головний храм міста і він дійсно гарний і заслуговує уважного розгляду-вивчення. Гіди на ньому зазвичай надовго зависають, якщо не зупинити можуть розповідати годину-півтора. Біля входу у двір костелу знаходиться пафосна Тріумфальна Арка 16 століття, яка споруджена на честь приїзду польського короля Станіслава Августа. Вло час турецького періоду в Кам’янці до собору було прибудовано мінарет, після повернення поляків мінарет був збережений, а зверху встановили позолочену статую Мадонни.
Домініканський монастир
Координати: 48 ° 40’26.54”N, 26 ° 34’22.58”E
Один з найдавніших храмів Кам’янця з хорошою видовим майданчиком – храм розташований на найвищій точці міста. У костелу також багата історія, не останню роль в якій зіграв знаменитий рід Потоцьких, які як відомо протегували доминиканцам. До костелу прибудований будинок в якому жив Потоцький.
Міська Ратуша
Координати: 48 ° 40’30.86”N, 26 ° 34’22.26”E
Знаходиться в самому центрі Кам’янця і вважається найстарішою в Україні. Всередині знаходиться музей і дешевенькі кафе. З моєї точки зору малоцікавий об’єкт і не зачепила, але сама Ратуша надає місту якусь старовинну солідність і стиль. Навколо Ратуші знаходиться більшість кафе-ресторанів і готелів, так що мимо не пройдете. Біля Ратуші знаходиться Вірменський колодязь (пл. Польський Ринок, 1).
Вірменський собор
Координати: 48 ° 40’19.63”N, 26 ° 34’24.85”E
Відмінно збереглися руїни і вежа собору, яку видно з багатьох точок міста. Добре збереглася також дзвіниця в якій зараз ходять парафіяни Вірменської апостольської церкви. За вежею починається вірменський квартал за яким варто прогулятися.
Миколаївська церква
Координати: 48 ° 40’17.9”N, 26 ° 34’29.1”E
Храм оборонного типу, Миколаївська церква знаходиться в Старому місті і також добре збереглася причому практично в первозданному віде.Церковь будували вірмени, тому в підпирають стіни ( контрфорси) вмонтований вірменський хрест.
Тринітарський костел
Адреса: вул. Старобульварная, 1-а
Координати: 48 ° 40’24.02”N, 26 ° 34’12.65”E
Названий по імені ченців ордена тринітаріїв, які заснували цей Костулень в 18 столітті. Гарний фасад, ворота, статуя Діви Марії при вході. Злегка застарілий, кЯ і багато історичні святині Кам’янець-Подільського. Костел знаходиться по шляху до старої фортеці, пропустити складно і варто зробити десятихвилинну зупинку.
Хрестовознесінська церква
Адреса: вул. Карвасари, 24
Координати: 48 ° 40’19”N, 26 ° 33’47”E
Дерев’яна церква до якої більшість туристів не доходить. Фундамент виконаний з каменя, стіни – дерев’яні, церква – твір подільської школи народної архітектури. Дуже цікава церква, дістатися складно, покажчиків немає. Від ресторану «Під брамою» (той який розташувався в міських воротах) потрібно спуститися по кам’яних сходах до каньйону. Йти до самого низу, біля електростанції зліва буде стежка, яка виведе прямо до церкви. Довгий шлях – потрапити до церкви по висячому містку, потім пройти вздовж річки і перейти назад по іншому мосту.
Собор Олександра Невського
Адреса: вул. Соборна, 2
Розкішний і дуже монументальний, в неовізантійському стилі і дуже схожий на своїх «братів» в Софії і Санкт Петербурзі – у мене була можливість порівняти. Собор недавно відновлений після руйнування за часів Союзу. Якщо є час і сили – раджу сходити.
Музеї Кам’янець-Подільськa
Музей старожитностей (Палац Єпископа), ул.Іонна Предтечі, 2 – маленький музей для любителів старожитностей і дрібних історичних подробиць.
Духовна семінарія (Картинна галерея) вул. П’ятницька, 11, живопис, графіка, колекція ікон, іноді проходять виставки на історичну тематику.
Де можна пообідати в Кам’янець-Подільську
Тепер кілька місць в яких я б порекомендував снідати-обідати.
Корчма “Три ставкa” знаходиться на виїзді з Кам’янець-Подільська в сторону Хмельницького. Заклад виконано з зрубів в карпатському стилі. Типова українська корчма зі смачною їжею. Два зали всередині і літній майданчик.
Адреса: м Кам’янець-Подільський, пр. Грушевського, 1/17.
Координати: 48 ° 42’53.5”N, 26 ° 35’43.87”E
Кафе На Зарванській,
Адреса: вул. Зарванская, 11 з 9:00 до 23:00
Якщо хочете без пафосу, але атмосферно, досить бюджетно і в центрі Кам’янця, вам сюди. Любителі солодкого до яких я відношу і себе теж не пошкодують, десерти – тверда п’ятірка.
Кафе Ніка – знаходиться навпроти Ратуші, Адреса: вулиця Старобульварная, 4. Ми тут снідали і обідали, просто, швидко, бюджетно. Влітку виставляють столики на вулицю.
Кафе “Витребеньки від Диканьки” знаходиться на початку вул. Князів Коріатовичів. “Смачно, недорого, швидко готують. Можна замовити їжу з собою в дорогу …” – відгук читача
Відгук про Кам’янець-Подільськ
В Україні зовсім небагато чисто туристичних міст, в яких приємно провести сімейні вихідні. Львів, Одеса, Київ, Чернігів, Чернівці та в цю компанію добре вписується Кам’янець. Місто гарний як самостійний пункт призначення, так і в якості транзитного, наприклад, під час подорожі по заходу України і Поділля. Присутні невеликі проблеми з хорошим недорогим житлом і гарною кухнею. І те й інше кульгає, в порівнянні з тим же Львовом або Одесою. Зате є розкішні околиці – вигину Дністра і його приток, каньйон річки Смотрич, Хотин, Бакота і пам’ятки рангом поменше. Дорога могла б бути і краще, але критичних проблем на більшій частині шляху у автомобілістів не буде. Загалом, якщо переситилися Львовом і немає грошей на Одесу, Кам’янець-Подільський – відмінний варіант для сімейних вихідних.
Коментувати